×
HF series-Drawn cup needle roller clutches
Rripat e rrotullave të gjilpërave të vizatuara me seri HF

Drawn cup needle roller clutches are one-way clutches comprising thin-walled, drawn outer rings with a series of ramps on the inside diameter, plastic cages, springs and needle rollers. They can transmit torques in one direction and are radially compact. The roller clutches are available with and without a bearing assembly.

Detaje të produkteve parametrat Reagime tani

Drawn cup needle roller clutches are one-way clutches comprising thin-walled, drawn outer rings with a series of ramps on the inside diameter, plastic cages, springs and needle rollers. They can transmit torques in one direction and are radially compact. The roller clutches are available with and without a bearing assembly.

Emri i produktit: Kthetrat e rrotave të gjilpërës së vizatuar
Structure: Metric Inch
HF FC Drawn cup needle roller clutches with steel spring
HF..KF RC Drawn cup needle roller clutches with plastic spring
HF..R Drawn cup needle roller clutches with steel spring, part knurling on outer ring
HF..KFR Drawn cup needle roller clutches with plastic spring, part knurling on outer ring
HFL FCB Drawn cup needle roller clutches and bearing assemblies with steel spring
HFL..KF RCB Drawn cup needle roller clutches and bearing assemblies with plastic spring
HFL..R Drawn cup needle roller clutches and bearing assemblies with steel spring, part knurling on outer ring
HFL..KFR Drawn cup needle roller clutches and bearing assemblies with plastic spring, part knurling on outer ring

Tips: For more size parameters of the product please go to parameter field
HF, FC, RC: Is composed of the drawn cup and the plastic retainer; The retainer may bring the plastic reed also to be possible on the stainless steel reed guidance roller pin, in the addendum circle incline roller conveyer and the roller pin takes the locking arrangement.
HFL, FCB, RCB: The supporting bearing installs in the roller pin coupling's both sides and withstands the radial load, those who take the supporting bearing is the roller pin and the plastic retainer module.The shell is generally made of St14 low carbon steel (stainless steel can be used in special occasions); the cage is generally made of reinforced nylon; the needle roller is made of bearing steel.
①Dimension inspection:
(1)Press the bearing into ring gauge (wall thickness≥20mm)
(2)Use go gauge and stop gauge to inspect the internal diameter of the bearing
②Installation:
After the bearing is installed into the seat hole, no additional axial positioning is required. The tolerance of the seat hole is the same as that of the drawn cup needle roller bearing, and the surface roughness of the seat hole should be less than Ra0.8. The internal diameter of clutches is the same as that of drawn cup needle roller bearings and the hardness of the shaft should be HV670-840.
③Working temperature:
Drawn cup needle roller clutches with steel spring can operate in the range of -30 to 120 degrees. Drawn cup needle roller clutches with plastic spring can operate in the range of -10 to 70 degrees.
Drawn cup needle roller clutches give very precise indexing, since individual spring retention of each needle roller ensures constant contact between the shaft, needle rollers and the clamping surfaces. They allow high indexing frequencies due to their low mass and therefore the low moment of inertia of the clamping elements. They also have a low free-wheeling frictional torque. They are applied in automobile generators, washing machines, textile machines, printing machines, sports equipments, electrical switch,etj.

 •    
  High quality:
  Our company now covers an area of 25000m², with a plant area of 23000m² and 136 punonjësit, duke përfshirë 12 teknikë.
  Ne fillojmë të bashkëpunojmë me Koyo nga 2014 dhe ne mund të prodhojmë kushineta me cilësi të lartë me teknologjitë e Japonisë, të cilat mund të zëvendësojnë kushinetat e Tajvanit. Our company have passed the IATF16949:2016 certification.
  Ne kemi më shumë se 120 pajisjet e prodhimit, duke përfshirë 21 makina bluarëse, 35 makina punuese, 20 torno metrash, 13 lathes hidraulike, 15 makina automatike për instalimin e gjilpërave, etj. Ne gjithashtu kemi pajisje të mjaftueshme për testimin e produktit,siç janë testuesit e ngurtësisë të Vikers dhe Rockwell, njehsor i rrumbullakët, ndarës gjatësi dhe ndarës të diametrit.
  Përparësia dhe shërbimi ynë:
  ① We have been engaged in needle bearings for more than 20 vjet.
  ② We cooperate with Koyo, ne mund të prodhojmë kushineta me cilësi të lartë me teknologjitë e Japonisë.
  ③ We are following "Cilësia e parë, Shërbimi i parë" për t’i bërë të gjithë klientët tanë të kënaqur.
  ④ We will provide more precisely and efficiently manufacture and serve according to clients' drawings.
  ⑤ Have the random inspection during the processing.
  ⑥ Make the 100% inspektimi para dërgesave.
  Prodhimet tona janë eksportuar në SH.B.A., Britani e Madhe, Gjermani, Indi, Korea, Tajvani dhe vendet dhe zonat e tjera. Në 2019, vëllimi i shitjeve është 7.5 milion dollarë amerikanë, nga të cilat rreth 1.5 milion dollarë amerikanë eksportohen drejtpërdrejt në Gjermani, Britani e Madhe, SHBA, etj.Në mënyrë që të gjeni klientë të rinj, shkojmë jashtë vendit për të marrë pjesë në ekspozita të ndryshme çdo vit, si Hannover Messe, Japoni M-tech, Automekanika Frankfurt, etj.
  Q1: Pse zgjedhim kompaninë tuaj?
  A: Ne gjithmonë insistojmë cilësi së pari. Ne kemi fabrikën tonë mbajtëse, prandaj kemi përparësi në kontrollin e cilësisë dhe çmimin.
  Q2:Cila është koha e dorëzimit?
  A: Shumica e kushinetave kemi aksione, ne mund të organizojmë shpërndarjen brenda 10 ditë. Për kushinetat që nuk prodhuam kurrë, na duhet 30-40 ditë.
  Q3: Cili është afati juaj i pagesës?
  A: Afati ynë i pagesës është 30% T / T paraprakisht dhe bilanci në B / L.
  Q4: A mund të dërgoni së pari mostra mbajtëse?
  A: Ne mund të dërgojmë mostra mbajtëse falas, por ju jeni përgjegjës për transportin.

China Hf Bearing, China Hf Bearing Manufacturers, Hf Series Bearing, HF Bearing Factory

Scientific Benefits of Using Bearings in Machine Parts

Quality bearings are manufactured by Changzhou Top Bearing Co. Ltd. The company is known for manufacturing all types of needle and roller bearings.

Bearings are mainly important machine elements. They have scientific uses in movable machine parts. Standard quality Duke HF will help in regulating the motion of the machine part. It helps constrain the motion.

Bearings will also help in reducing or eliminating friction between the movable parts of the machine. They also act as the best shock absorbing devices. When used in machine parts, the Bearing will regulate the vibration. This also reduces the wear and tear of the movable parts of the machine.

 
Shaft Diameter Bearing Designation Mass Approx Boundary Dimensions Permissible Torque Md Limiting Speed Suitable Drawn Cup Bearings
FW D C Rotating Shaft Min-1 Rotating Outer Ring Min-1
mm Plastic Springs Steel Springs g mm Nm rpm rpm
3 HF0306KF 0.9 3 6.5 6 0.2 36000 7000 HK0306TN
4 HF0406KF -- 1 4 8 6 0.34 34000 8000 HK0408TN
HF0406KFR -- 1 4 8 6 0.1 34000 8000 HK0408TN
6 HF0608KF 2.8 6 10 8 1.5 20000 11000 HK0608
HF0612KF HF0612 3 6 10 12 1.76 23000 13000 HK0608
HF0612KFR HF0612R 3 6 10 12 1.76 23000 13000 HK0608
HF061210 3.5 6 12 10 3 20000 13000 HK061208
8 HF0812KF HF0812 3.5 8 12 12 3.15 17000 12000 HK0808
HF0812KFR HF0812R 3.5 8 12 12 4 17000 12000 HK0808
-- HF061210 3.2 8 12 10 3 16000 12000 HK0808
-- HF081410 3.6 8 14 10 4.6 15000 11000 HK081410
-- HF081610 4.1 8 16 10 5.5 15000 11000 HK081610
-- HF081412 4 8 14 12 5 16000 12000 HK081410
10 HF1012KF HF1012 4 10 14 12 5.3 14000 11000 HK1010
HF1012KFR HF1012R 4 10 14 12 1.5 14000 11000 HK1010
12 -- HF1216 11 12 18 16 12.2 11000 8000 HK1212
14 -- HF1416 13 14 20 16 17.3 9500 8000 HK1412
16 -- HF1616 14 16 22 16 20.5 8500 7500 HK1612
18 -- HF1816 16 18 24 16 24.1 7500 7500 HK1812
20 -- HF2016 17 20 26 16 28.5 7000 6500 HK2010
25 -- HF2520 30 25 32 20 66 5500 5500 HK2512
30 -- HF3020 36 30 37 20 90 4500 4500 HK3012
35 -- HF3520 40 35 42 20 121 3900 3900 HK3512
 
Shaft Diameter Bearing Designation masë Approx Boundary Dimensions Torgue Ma Limiting Speed Basic Load Ratings
Plastic Springs Steel Springs FW D C Rotating Shaft Min-1 Rotating Outer Ring Min-1 C Co
KN
mm g mm Nm rpm
3 HFL0308KF -- 3 3 3.6 8 1 -- -- -- --
4 HFL0408KF -- 3.5 4 8 8 1.5 -- -- -- --
6 HFL0615KF HFK0615 4 6 10 15 1.76 23000 13000 -- --
HFL0615KFR HFL0615R 4 6 10 15 0.5 23000 13000 -- --
-- HFL061012K 5 6 10 12 -- 21000 12000 -- --
8 -- HFL081212K 6 8 12 12 -- 20000 12000 -- --
-- HFL081412K 7 8 14 12 -- 19000 12000 -- --
HFL0822KF HFL0822 7 8 12 22 3.15 17000 12000 4.05 4.15
HFL0822KFR HFL0822R 7 8 12 22 1 17000 12000 -- --
10 HFL1022KF HFL1022 8 10 14 22 5.3 14000 11000 4.3 4.65
HFL1022KFR HFL1022R 8 10 14 22 1.5 14000 11000 -- --
12 -- HFL1226 18 12 18 26 12.2 11000 8000 6.3 6.5
14 -- HFL1426 20 14 20 26 17.3 9500 8000 7.1 7.7
16 -- HFL1626 22 16 22 26 20.5 8500 7500 7.7 9
18 -- HFL1826 25 18 24 26 24.1 7500 7500 8.3 10.3
20 -- HFL2026 27 20 26 26 28.5 7000 6500 8.9 11.5
25 -- HFL2530 44 25 32 30 66 5500 5500 10.9 14.1
30 -- HFL3030 51 30 37 30 90 4500 4500 12.6 17.6
35 -- HFL3530 58 35 42 30 121 3900 3900 13 19.3
   
Bearing Designation Mass Approx Boundary Dimensions Torgue Ma
FW D c
RCB061014 12 9.525 15.875 22.22 4.83
RCB061014-FS 12 9.525 15.875 22.22 4.83
RCB1214 16 12.7 19.05 22.22 7.9
RCB1214-FC 16 12.7 19.05 25.4 7.9
RCB101416 21.3 15.875 22.225 25.4 15.4
RCB101416-FS 21.3 15.875 22.225 25.4 15.4
RCB121616 26.5 19.05 25.4 25.4 20.9
RCB121616-FC 26.5 19.05 25.4 25.4 20.9
RCB162117 44.8 25.4 33.338 26.99 45
RCB162117-FS 44.8 25.4 33.338 26.99 45
   
Bearing Designation Mass Approx Boundary Dimensions Torgue Ma
FW D c
RC040708 3.5 6.35 11.112 12.7 1.9
RC040708-FS 3.5 6.35 11.112 12.7 1.9
RC061008 4.7 9.525 15.875 12.7 4.83
RC061008 FC 4.7 9.525 15.875 12.7 4.83
RC081208 9.2 12.7 19.05 12.7 7.9
RC081208-FS 9.2 12.7 19.05 12.7 7.9
RC101410 14.5 15.875 22.225 15.88 15.4
RC101410 FC 14.5 15.875 22.225 15.88 15.4
RC121610 17 19.05 25.4 15.88 20.9
RC121610-FS 17 19.05 25.4 15.88 20.9
RC162110 16.2 25.4 33.338 15.88 45
RC162110 FC 16.2 25.4 33.338 15.88 45
Dërgoni mesazhin tuaj tek ne:
HULUMTIMI TANI
HULUMTIMI TANI